Чи реально потрапити в команду, яка створює ігри світового рівня, без профільного досвіду й навичок? Так – якщо стежити за новими вакансіями геймдев-студії з Рівного Zagrava, яка входить до складу міжнародної компанії Playrix. Студія росте й шукає таланти без жодних упереджень.
Редакція онлайн-журналу The Point розповідає історії успіху працівників Zagrava, які розпочали шлях в ігровій індустрії зі стартових позицій.
Я долучився до команди сім років тому завдяки щасливому збігу обставин: компанія «на вчора» шукала тестувальника, а я – роботу. Давно хотів працювати в ІТ, але не мав досвіду й скілів. Це був мій шанс – і я ним скористався.
Позиція тестувальника – часто перша сходинка кар’єри в ІТ. Водночас це надзвичайно зручна роль для початку розвитку. Адже QA-фахівець вивчає гру та процес її створення від початку до кінця. Я звертався до різних фахівців – від художників до програмістів – щоб прояснити незрозумілі питання. А коли почав добре орієнтуватися в грі, вже колеги приходили до мене за порадами. Поступово я також опанував навички, необхідні левел-дизайнеру, і на наступному проєкті (розробка гри на механіці Match3) суміщав дві ролі.
Згодом продюсер одного з проєктів серії Escape поїхав на навчання в Малайзію на три місяці, і мені запропонували замінити його. Нова роль, крім координації команди, потребувала різних скілів: у левел-, гейм-, саунд-дизайні, а також «рідному» для мене тестуванні. Спочатку було непросто і я не знав, чи зможу успішно всидіти на кількох професійних стільцях. Але коли пройшов цей шлях, усвідомив: немає нічого неможливого – було б бажання.
Швидко рости допомагає не тільки практика і можливість навчатися коштом компанії, а й відмінно налагоджені комунікації в команді. В Zagrava ніхто й ніколи не лишається сам на сам із проблемою.
Ти завжди можеш звернутися до колег і впевнений, що тебе підтримають у пошуках рішення. Вся команда є «колективним наставником», радо ділиться порадами й лайфхаками.
Кожний працівник має безліч можливостей для розвитку. Коли з’являється нова вакансія, будь-хто може спробувати свої сили – зокрема, заявки регулярно надходять у відділ тестування. Багато колег за своєю ініціативою проходять додаткове навчання – наприклад, з програмування, графіки, роботи з текстами, та «тестують» нові ролі в цікавих для себе напрямах.
Наразі я – Project Manager ко-девелопменту, що виготовляє контент для однієї з ігор Playrix. Працюю з командою, яка створює нові фічі: організовую процеси, налагоджую комунікації, контролюю виконання завдань та дотримання дедлайнів.
Я не кар’єрист. У мене не було мети дорости до керівної позиції, хоча зараз я розумію, що саме цей напрям – «мій». Розвиток у компанії відбувався поступово й органічно: хочеш вивчати щось нове та розбиратися в окремих питаннях докладніше, а тому готовий до складніших завдань та доростаєш до нового етапу. Я спробував себе в кількох геймдев-напрямах, орієнтуюся в різних процесах та розумію, як вони пов’язані між собою. Це корисно для ролі менеджера: я знаю, скільки часу потрібно для виконання певного завдання та які проблеми виникають. Це допомагає ефективніше працювати з командами.
До нас долучається багато новачків, зокрема й без досвіду. Ціную, коли спочатку людина намагається розібратися в питанні самостійно, – це завжди помітно. Але завжди готовий допомогти знайти відповідь чи потрібного фахівця для консультації, адже на старті підтримували й мене самого. Оскільки компанія – за розвиток, зокрема й у нових напрямах, менеджери також підтримують це бажання у своїх командах. А відтак, готові оперативно шукати нові таланти на позиції, що звільняються.
Я вже маю профільний досвід, тож відсутність навичок не стала б перепоною для пошуку нової роботи: вакансій на ринку багато. Проте не впевнений, що й інші роботодавці піклуються про команду так, як Zagrava, і розділяють близькі для мене цінності – чесність та порядність. Тому надалі планую розвиватися саме тут.
Я з дитинства захоплювався комп’ютерними іграми: мобільні ігри з’явилися значно пізніше. Однолітки і я почали знайомство із цим захоплюючим світом разом з появою перших консолей – спочатку Atari та Dendy, згодом Sega, Nintendo та PlayStation. Завжди було цікаво пройти нову гру від початку і до кінця, розібратись, як вона влаштована. Однак час не стоїть на місці – ми дорослішали, у всіх з’явились сім’ї та зобов’язання, робота. Довгий час я працював у різних професійних сферах, що дуже далекі від геймдеву, наприклад – у сфері фінансів. Багато моїх друзів та знайомих пов’язали своє життя з IT, дехто – з ігровою індустрією, деякі, до речі, працюють у Zagrava. Я стежив за їх розвитком та радів успіхам компанії. Проте сам не наважувався на кардинальну зміну професії. Однак продовжував цікавитись ігровою індустрією – стежив за новинками, для особистого розвитку, у вільний від основної роботи час, проходив різні онлайн-курси. Під час самоосвіти мене дуже зацікавила галузь тестування ПЗ (QA) – я зрозумів, що тестувальник, як технічний спеціаліст, має унікальну можливість розібратись в усіх аспектах процесу створення ігор. Я усвідомлював, що, як перфекціоніст, міг би виконувати цю роботу добре.
Понад рік тому знайомий поділився інформацією, що в Zagrava відкрилася вакантна посада QA-інженера у відділі тестування. Я зрозумів, що морально дозрів до змін, це – той самий шанс, і відкинув сумніви. Подав заяву, пройшов низку співбесід, далі отримав можливість спробувати свої сили, як технічний спеціаліст, протягом випробувального терміну. Зараз я добре усвідомлюю – це був непростий, однак дуже важливий період, протягом якого сформувався багаж важливих професійних знань, навичок та скілів. Впевнений, що саме завдяки плідній командній роботі над вирішенням різного роду завдань, підтримці колег у відділі та безпосередньо свого наставника, мені вдалось! Саме так я долучився до команди тестування на позицію Junior QA. Я дуже вдячний компанії Zagrava за таку можливість.
Згодом у нашій компанії відбулася внутрішня трансформація та постало питання про створення нової ролі – менеджера відділу тестування, який виконує функції Team Lead команди: відповідає за створення та координацію роботи міні-команд у відділі, розподіл завдань серед колег, побудову нових процесів, набір, менторство та розвиток фахівців. Я вирішив спробувати себе в ролі менеджера команди, в якій професійно виріс та працюю й досі. Компанія Zagrava підтримала моє прагнення.
Загалом QA-інженер – дуже вдала позиція для старту кар’єри, адже тестувальник бачить результат роботи всієї команди – програмістів, художників, гейм-дизайнерів, проджект-менеджерів, продюсерів, тощо. Розуміє послідовність, взаємозв’язки та слідкує за тим, щоб результат роботи всіх напрямів вдало компілювався та працював у грі. Це дає змогу спеціалісту відділу тестування усвідомити та зрозуміти, який саме напрям може бути цікавий та де, з огляду на свої уподобання та навички, рости надалі.
Класичний шлях професійного розвитку в IT – зростання від Junior- до Senior- позиції з набуттям досвіду та технічних скілів. Сегмент тестування не є виключенням, хоча має свої особливості. Загалом QA-інженери мають змогу розвиватись за одним з трьох сценаріїв розвитку. Перший базується на hard skills – це можливість зростати, як технічний спеціаліст, пройти додаткове навчання та стати розробником, чи перейти в напрям автоматизації тестування, чи тестування продуктивності або зручності інтерфейсів, тобто вузькі спеціалізації галузі QA. Другий – кардинально змінити напрям діяльності, пройти додаткове навчання та стати, наприклад, гейм-дизайнером, 2D- або 3D-художником чи аніматором, тощо.
Третій варіант – розвиток soft skills та менеджерських компетенцій, серед яких: планування роботи команди, контроль виконання завдань та дотримання термінів, комунікація, тімбілдінг, мотивація, відповідальність за результат роботи (не тільки особистий, а й усієї команди). Я вирішив обрати саме цей варіант розвитку.
Розвиватися мотивує командна робота – коли багато людей працюють над проєктом, завдання «горять», але разом ми встигаємо зробити все і «навіть більше» та випустити класний продукт у світ. Відчуваю ейфорію в такі моменти.
А потім бачу, як люди – наприклад, у транспорті, грають у гру, над якою ми з командою так довго та наполегливо працювали… Пишаюся цим.
Ми разом з командою постійно навчаємося – опановуємо нові технічні навички та вирішуємо нові типи завдань, вивчаємо та оновлюємо доступну для нас базу знань. Разом з командою продовжую навчатись сам. Зокрема, щоб бути більш продуктивним у новій ролі, проходжу онлайн-курси для менеджерів в IT. Намагаюсь не забувати і про hard skills, адже одним з моїх завдань, як менеджера відділу, є підтримка та передача досвіду новачкам, які на старті своєї кар’єри мають безліч питань, як і я сам у свій час. Вважаю, що навчання в нашій індустрії не варто зупиняти ніколи – це безперервний процес, інакше просто тупцюєш на одному місці. Ціную, що компанія зацікавлена та завжди підтримує команду в бажанні розвиватися. Zagrava пропонує пройти навчання всім зацікавленим співробітникам, вибрати цікавий курс може сам фахівець і заплатити за нього невелику частину (в межах 10-15%). Ми можемо придбати будь-яку спеціалізовану літературу – читаємо всім відділом, а потім обговорюємо. Відвідуємо професійні івенти, зараз – здебільшого онлайн, аби бути в курсі останніх трендів.
Мої сподівання від роботи в геймдеві більше ніж просто виправдалися. Так, було непросто, особливо спочатку, але цей етап необхідний, щоб «включитися» та вийти на рівень самостійної якісної роботи. Якби довелося робити вибір знову – я б ще раз ризикнув та змінив професію на цю. Раджу всім, хто цікавиться ігровою індустрією, проте вагається, спробувати свої сили. Можливо, для вас це також стане справою життя – як для мене. Все у ваших руках!
Рік тому я вирішила розвиватися в геймдеві – до цього успішно будувала кар’єру на телебаченні, як сценарист. Надсилала резюме на різні вакансії ІТ-компаній. Проте, попри хороший професійний бекграунд, або не отримувала відповіді, або максимум – листи з відмовами через брак досвіду. З великими зусиллями «вигризла» кілька тестових завдань. І нарешті отримала офери.
Фінальний вибір робила між двома пропозиціями: від Zagrava та компанії з Києва. Спочатку вагалася, адже в другій компанії мене запрошували на вакансію гейм-дизайнера. Проте там, на відміну від Zagrava, не було офіційного працевлаштування. До того ж тут мені одразу сподобався колектив, я ніби відчула, що мені тут буде добре. Тож я приєдналася до команди в ролі QA-фахівця. І ні разу про це не пошкодувала: раніше мені бракувало технічних знань, і я отримала їх саме завдяки «школі» тестування.
За освітою я – режисер. Тож коли я виявила бажання надалі розвиватися в цьому напрямі, компанія мене підтримала. Роль режисера маркетингових креативів передбачає поєднання навичок з багатьох сфер: драматургії, гейм-дизайну, маркетингу тощо. Режисер відповідає за ідею, готує пітч та бриф, керує командою спеціалістів, що створюють креативи (зазвичай, це художники та відеодизайнери), відповідає за фінальний результат. Режисерська освіта допомагає – я знаю, як заволодіти увагою та втримати глядача. Просто в геймдеві є специфіка з огляду на цільову аудиторію – ми маємо спонукати потенційного гравця клікнути на рекламу, завантажити гру, повернутися в неї знову.
Ми з командою постійно навчаємося. Нові навички отримуємо не лише з курсів чи професійної літератури, а й завдяки досвіду одне одного. Наприклад, ведемо внутрішню базу знань, де фіксуємо секрети успіху.
Компанія підтримує особисті інтереси працівників, зокрема – бажання розвиватися в нових напрямах.
Наприклад, одна з працівниць, 2D-художниця, хотіла стати 3D-моделлером – і компанія пішла назустріч. Lead 2D-художниця зацікавилася режисурою – і тепер вона моя колега. Усі ліди команд художників та відеодизайнерів розпочинали кар’єру в компанії з «джунів». Звичайно, справлялися зі специфікою роботи не всі, хто приходив у відділ, але на сьогодні у нас кращі з кращих. Особисто я теж не планую зупинятися і бачу свій подальший розвиток у продюсерстві. Щоб рости в Zagrava потрібні тільки бажання і результати роботи, що говорять самі за себе.
Звичайно, ми з колегами підтримуємо новачків – це звична частина нашої роботи, ми бачимо потенціал і допомагаємо йому розкритися. Завдання, які ми кожного дня виконуємо, не тільки цікаві, а й складні – як на старті кар’єри, так і надалі, адже вимоги до якості продукту постійно ростуть. Але хіба це завадить, якщо тобі подобається те, що ти робиш?
Add a Comment