zhuk

З чого починати свій шлях у 3D моделінгу?

Розповість Володимир Жук (Керівник напрямку 3D у Zagrava)

“А які курси порадите?” —  питає у моделлерів з досвідом буквально кожен, хто вирішив пов’язати свою кар’єру з 3D.

І, як 3D-шник з досвідом, можу відповісти: “Не пораджу ніякі”. Не тому, що я не знаю про них —  якраз навпаки.

У контексті стандартних алгоритмів та спроб розпочати шлях моделлера я маю для вас дві новини: хорошу і погану.

Давайте розберемося, з чого все ж варто починати та на що звернути увагу.

Багато хто робить помилку, шукаючи онлайн/оффлайн курси одразу після рішення стати 3D моделлером.

Звісно, тобі хочеться якнайшвидше дізнатися усе про все, але навіть за умови постійного зростання популярності та використання 3D графіки, вона досі залишається специфічним напрямом, одразу осягнути який тобі не допоможе жоден курс для початківців. 3D напрямок дуже різноманітний, і на виробництві, як правило, не працюють універсальні солдати.

У цій статті я пропоную тобі невеличкий план дій, як власними зусиллями дійти від простого бажання моделити до цілком реальних кар’єрних перспектив, тому зачекай трохи зі своїми курсами. 🙂

Для початку треба визначити: ти будеш моделювати чи анімувати?

Далі — у якому напрямку ти хочеш розвиватися — наприклад, тобі більше до вподоби hard surface чи органіка, робота з текстурами чи освітленням сцени?

Тут усе залежить від твоїх захоплень — ти можеш любити моделі машин, зброї, архітектуру або ж хочеш створювати персонажів. Варто зауважити, що тобі не обов’язково вдасться задумане — твоя здатність чи нездатність гарно моделювати чи анімувати обрані речі залежить у тому числі і від таланту — як і усе у творчій галузі.

Допомогти розвинути цей талант може специфічний бекграунд — наприклад, художня школа (ти ж хочеш назвати себе 3D artist, як-не-як).

Погана новина полягає у тому, що загальні курси не допоможуть тобі відразу стати спеціалістом, а лише дозволять визначитись з основним напрямком та покажуть тобі базові функції програм. Але, насправді, у цьому також немає необхідності, адже вивчити це все ти теж можеш самостійно.
Обери, у якій програмі тобі буде найзручніше працювати.
Хоч і їхній функціонал може бути схожим, зазвичай кожен софт використовують для конкретних напрямків.
Наприклад, для архітектурних задач найкраще підійде 3D Мах, найбільше тулзів для скульптинга є в ZBrush, а високоякісні, в тому числі кінематографічні анімації найчастіше створюють в Autodesk Maya. Втім, якщо ти досі не визначив(-ла)ся зі своїм напрямком, можна погратися з Blender’ом.
Серед його суттєвих переваг: дуже швидко розвивається, має велике ком’юніті, він безкоштовний і підходить для будь-яких задач та, до речі, часто Використовується і в геймдеві також.

Загалом ж розпочинати рекомендую все-таки з ZBrush, а далі освоювати інший софт в залежності від обраного напрямку.

Більш менш ознайомившись з функціоналом та інструментами, можна приступити до створення простих моделей.
На щастя, в інтернеті незліченна кількість доступних інструкцій, тому усе, що потрібно зробити – це поставити перед собою конкретну задачу та зайнятися пошуком “методички” для її виконання.
З кожною новою моделлю ти будеш прокачувати свої навички, тому з часом вже самостійно зможеш визначати, яким чином можна реалізувати ту чи іншу ідею.

Для точкового покращення скіллів також буде достатньо “самоосвіти” – можна шукати уроки по текстурам, власним “слабким місцям”, навіть відкривати для себе анімацію.
Багато різноманітних коротких курсів можна знайти на Linkedin Learning (раніше – Lynda). На них якісно та доступно подається актуальний матеріал, а ще можна отримати сертифікат після успішного завершення курсу, який можна прикріпити у своєму резюме чи профілі на Linkedin під час пошуку роботи.

 

Для загального розуміння того, як створюються моделі у справжньому відділі 3D, а не на Youtube, розповім тобі, як влаштовано пайплайн у нас:

Моделер отримує завдання (це, як правило, намальований художником скетч)
За допомогою ZBrush
він створює модель
– високополігональний об’єкт
Модель затверджується
головним художником
Тепер цю модель потрібно оптимізувати (зробити
ретопологію)
Готується UѴ-розгортка
Після цього модель передається спеціалісту з текстурування
Паралельно вже інший спеціаліст налаштовує модель для анімації.
Коли все затверджено, модель потрапляє до аніматора.

Якщо тобі недостатньо (або навпаки забагато) подібної інформації у відкритому доступі і ти все-таки маєш на меті пройти повноцінний навчальний курс, то раджу дуже ретельно підійти до вибору, щоб твій час та гроші не виявилися витраченими дарма.
Стратегія, яка працює не лише для 3D, а і для будь-якої галузі: проаналізуй ринок та шукай курси від тих компаній, до яких хочеш потрапити – здебільшого вони потім пропонують працевлаштування найталановитішим випускникам.
До речі, по цим випускникам і варто орієнтуватися: якщо курс проводиться не вперше, то зазвичай до анонсу набору додають роботи студентів з попередніх потоків.
Саме по цим роботам можна оцінити як і об’єм знань та практики, які надає курс, так і майстерність менторів, під наглядом яких створювалися ці показові курсові роботи.
Якщо моделі студентів після кількамісячного курсу виглядають, як твої
“шедеври” після кількох перших уроків на Youtube – малоймовірно, що це буде правильна інвестиція.
Також враховуй, що навчання зазвичай прив’язане до графіку, тому для отримання результату тобі потрібно буде вчасно переглядати уроки та встигати за групою, щоб не залишитися наодинці з теоретичними лекціями.

Хороша новина полягає у тому, що спеціалізовані курси все-таки мають місце бути і вони принесуть тобі дійсно багато користі, коли ти вже знаєш, чого хочеш. Так-так, я раджу використовувати їх саме для підвищення кваліфікації, а не для старту.
Записатися на курс дійсно варто у випадку, якщо серед викладачів будуть спеціалісти, які працювали над великими та відомими проектами та мають вражаючий досвід, тому на їхнє портфоліо звертай увагу теж:)
«Ці курси відкриють тобі деякі “секретні прийоми” справжніх професіоналів та допоможуть осягнути специфічні речі, для яких не вдалося знайти туторіали.

Якщо ти – персонажний аніматор, то з особистих рекомендацій можу назвати Бориса Клімова, у портфоліо якого та сама “Мавка“, він мав курс на Projector і це було оптимальне співвідношення теорії та практики.

Незалежно від того, яким чином ти здобував(-ла) свої знання та навички, найважливішим для подальшого працевлаштування є твоє портфоліо — саме по ньому (а в багатьох випадках лише по ньому) ми оцінюємо кандидатів.

У 3D моделингу не грають ролі твої вищі освіти та сертифікати з курсів, якщо ти не зумів(-ла) презентувати хоча б кілька якісних робіт.
Так, в першу чергу вони мають бути якісними, тому краще додати у портфоліо лише декілька, але доведених до ідеалу модельок, ніж прикріпити усі, що Маєш, навіть ті, за які, відверто, може бути соромно.
До речі, у нашій сфері серед усіх платформ найбільше “плюсів у карму” тобі додасть публікація саме на Artstation, але ось там так само варто показувати лише свої найкращі роботи.

Давай підсумуємо.

Особисто я радив би наступний алгоритм:

• Припустимо, ти відчуваєш, що твоє покликання – це 3D моделювання.
Зайди на Artstation в галерею та переглянь роботи у розділі Awards – це буде твоя кінцева мета і мотивація.

• Озброївшись YouTube, зроби свої перші простенькі моделі. Важливо пройти увесь шлях: моделювання, ретопологія, як мінімум шейдинг, а краще – текстурування.

• Зроби гарний рендер та спробуй об’єктивно оцінити результат.

• На цьому моменті ти маєш усвідомити дві речі:
1. Не все так просто.
2. Не схоже, що з курсом стане простіше.
У голові може крутитися думка: “А…а що робити далі?”

А далі – усе у твої руках.
Працюй та розвивайся до того моменту, поки не зможеш поставити вже чітке питання, відповідь на яке тобі дасть навчальний курс.
Пробуй різні речі, доки не усвідомиш, чого насправді хочеш.
Користуйся усіма можливостями спільноти: шукай моделлерів, у яких можна чомусь повчитися, проси більш досвідчених художників надати тобі фідбек і, що дуже важливо – тренуй свою надивленість.
Як було сказано вище, на ArtStation, а також, наприклад, на CGsociety.org
є розділ Awards, де ти можеш побачити роботи топових художників.
Орієнтуйся на них, надихайся та роби усе, щоб одного разу потрапити до цієї алеї слави – це найкращий курс, який я можу порадити:)

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *